Skąd się wzięły multimedia?

Multimedia to łacińskie określenie na szeroko rozumiany przekaz informacji, wiadomości oraz rozrywki. Jako termin wprowadzony on został natomiast w roku 1965, czyli stosunkowo niedawno, mimo, że pojęcie pod kątem etymologicznym wywodzi się z nieistniejącej od stuleci łaciny i nawiązuje do tamtejszych dwóch słów, a mianowicie medium oraz multum. O genezie multimediów nieco więcej dowiesz się z lektury aparat tlenowy tekstu poniżej.
Jak już wyżej wspomnieliśmy w roku 1965 wprowadzony został termin multimedia, który wykorzystano po raz pierwszy w celu zdefiniowania Exploding Plastic Inevitable, jaki uosabiał Andyego Warhola.

Była to wówczas prawdziwa nowość, a wręcz swego rodzaju innowacja. W zasadzie chodziło w Exploding Plastic Inevitable o połączenie kina eksperymentalne, a także czegoś, co określić można mianem eventu publicznego, czy show i performance jak również muzyki rockowej i oświetlenia w nietypowym jak na tamte czasy wymiarze. Przez blisko cztery następne dekady słowo multimedia użytkowane było w języku, ale w przeróżnym wymiarze, często kompletnie niepowiązanym z tym, do czego się odnosiło pierwotnie i z czym kojarzy się na chwilę obecną, nabierając totalnie innych, nierzadko wykluczających się wzajemnie znaczeń. Warto wiedzieć, że ciekawe podejście do terminu multimedia pojawiło się mniej więcej w końcówce lat siedemdziesiątych, ponieważ wtedy mianem multimediów zaczęto definiować charakterystyczne prezentacje slajdowe jakie były łączone jednocześnie z dźwiękiem. Obecne znaczenie multimediów jako gałęzi mass mediów wkroczyło natomiast dopiero około początków lat dziewięćdziesiątych.
Napisane przez:

Related Posts