Wykończenie

Wykończenie

Dom szkieletowy można wykończyć w taki sposób, że na pierwszy rzut oka nie będzie się niczym różnił od tego murowanego. Jako okładzinę zewnętrzną ścian można zastosować zwykły tynk cienkowarstwowy w dowolnym kolorze. Taki dom można oczywiście również wykończyć drewnem, co wciąż jest najpopularniejszym rozwiązaniem. W środku również można zastosować tradycyjne tynki, które kładzie się na płytach gipsowo–kartonowych, ale można także zdecydować się na całkowicie drewniane wnętrze.

Nie ma tutaj lepszych i gorszych rozwiązań – wszystko zależy od indywidualnych upodobań i możliwości finansowych inwestora. Niektórzy wciąż twierdzą, że płyty gipsowo–kartonowe zastosowane w domu drewnianym będą pękać, albowiem dom będzie pracował. Jest to błędne myślenie, ponieważ dom drewniany pracuje tak samo jak murowany, w którym również mogą się zdarzyć tego typu pęknięcia.

Żeby uniknąć takich przykrych niespodzianek konieczne jest prawidłowe montowanie płyt. Oprócz tego duże znaczenie ma tutaj rodzaj drewna konstrukcyjnego, które musi być odpowiednio wysuszone, zanim zostanie wykorzystane do budowy domu szkieletowego. Jeśli chodzi o stropy drewniane to ich użytkowanie niczym nie różni się od tych żelbetowych. Jeśli są odpowiednio zaprojektowane i wykonane, to nic się z nimi nie będzie dziać przez wiele lat.

Artykuł dzięki: